A növekedési trend országosan is megfigyelhető, a diákok munka órája többszörösére nőtt 2020-hoz képest.
Júliusban a termelő szektorban háromszorosára nőtt a diákmunka iránti kereslet az észak-magyarországi megyékben a tavalyi nyárhoz képest, míg a dél-dunántúli településeken több mint kétszeres volt a bővülés.
A növekedési trend országosan is megfigyelhető, a diákok munka órája többszörösére nőtt 2020-hoz képest – derül ki az évi közel 10 ezer diákot foglalkoztató Mind-Diák Szövetkezet legfrissebb statisztikáiból.
Az észak-dunántúli régióban nagyrészt a kereskedelem területén nőtt a diákok foglalkoztatása 88%-kal, míg a Dél-Alföldön leginkább az ügyfélszolgálati szektorban emelkedett, ott 169%-os növekedés következett be a tavaly nyári adatokhoz képest.
„Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a cégek az első hullám sokkja után felkészültek a további nehézségekre, így a legtöbb helyen a diákok számára is lehetővé tették, hogy otthonról dolgozzanak. A változáshoz hozzájárult, hogy a vállalatok felismerték: a jelenlegi bizonytalanságban egyfajta stabilitást jelenthet a szövetkezeten keresztül alkalmazott diákok rugalmassága és sokrétűsége. Ráadásul csak a ledolgozott órák után kell fizetniük, és a diákfoglalkoztatás adózása is kedvezőbb, így alacsonyabb költségek mellett alkalmazhatnak a cégek rugalmas, az új kihívásokra fogékony munkaerőt” – mondta Bor Katalin, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.
Míg év közben elsősorban adminisztratív, irodai, és szakirányú tanulmányokat igénylő gyakornoki feladatokat keresnek a hallgatók, addig nyáron szívesebben vállalnak logisztikai, kereskedelmi, üzemi munkákat, mert ebben az időszakban elsősorban a gyors pénzkereseti lehetőség a lényeg.
Munkaadói oldalon erős a kereslet az ügyviteli, pénzügyi, ügyfélszolgálati területek iránt is.
A logisztikai területen már 2020-ban is több mint 12 ezer órát dolgoztak a fiatalok júliusban, de 2021-ben még ehhez mérten is további 47%-kal nőtt a ledolgozott órák száma.
A ledolgozott munkaórák mellett a diákok bére is változott a tavalyi évhez képest. Mivel ennek alapját a mindenkori minimálbér adja, így a legalacsonyabb órabér összege is nőtt. Átlagban 1150-1600 forintos órabért kerestek a legtöbb munkakörben, de a specifikusabb, a diákok felé nagyobb elvárásokat támasztó pozíciók esetén, például szakmai feladatokat ellátó gyakornokoknál ez a 2000 forintot is meghaladhatja – olvasható a Mind-Diák elemzésében.
A Szövetkezet adatai szerint Bács-Csongrád-Békés megyében például adminisztratív és ügyfélszolgálati munkákat átlagosan havi 97 órában láttak el a fiatalok egy hónapban, amiért bruttó 123.000 forintot kaptak. Veszprém megyében a kereskedelemben 122 órás munkavégzés mellett jellemzően 158.000 forintot kerestek. Heves megyében üzemi területen havi 145 óráért átlagosan 193.000 forintot tehetett zsebre egy diák. Budapesten és Pest megyében a pénzügyi területen átlagosan 127 órát dolgoztak a gyakornokok 197.000 Ft-ért.
Amint közzéteszik az új félév órarendjeit a hallgatók számára, ismét felélénkül a diákmunka iránti kereslet a hallgatók részéről is – hívják fel a figyelmet a Mind-Diák szakértői.
A gyakorlat egyébként azt mutatja, hogy a legtöbb szektorban országosan is kezdenek nyitottá válni a napi 4-6 órás illetve a heti 2-3 napos beosztásra, ami a diákok szabadidejéhez jobban illeszkedik.
Kattints ide további információért